سفارش تبلیغ
صبا ویژن

حتی یک ریال از خرید تضمینی زعفران در جیب کشاورزان نرفت!

بعد از چند ماه از خرید تضمینی زعفران پرداخت نشدن هزینه کامل و یا حتی درصدی از آن به کشاورز ناراحتی برخی کشاورزان را به همراه داشته است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد، کار خرید حمایتی محصول زعفران امسال کشاورزان به منظور سیاست‌های حمایتی دولت و اجرای برنامه خرید حمایتی محصولات کشاورزی با اعلام موافقت‌های انجام شده در سطوح عالی، در خراسان رضوی از آبان ماه آغاز شد.

در این چارچوب محصول زعفران در همه شهرستان‌های خراسان رضوی به طور همزمان توسط اتحادیه‌های تعاون روستایی با هدف جلوگیری از کاهش و نوسان نامتعارف قیمت و نیز مداخله حداقلی در بازار زعفران جهت جلوگیری از کاهش قیمت در چهار سطح پس از آزمایش از کشاورز خریداری شد.
 
گلایه زعفران کاران از پولی که دولت به حسابشان واریز نکرد/ یک ریال از خرید تضمینی زعفران در جیب کشاورزان نرفت!
همانند سایر شهرستان‌های استان، خرید تضمینی زعفران در سبزوار و شهر‌های غرب خراسان رضوی نیز انجام شد. در سال زراعی 98 از یک هزار و 550 هکتار کشتزار‌های شهرستان سبزوار هفت تن زعفران برداشت شد و 900 کیلوگرم زعفران در قالب طرح خرید حمایتی از کشاورزان شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در غرب خراسان رضوی خریداری شده است. پس از گذشت چند ماه از خرید تضمینی زعفران عدم پرداخت هزینه کامل و یا حتی درصدی از آن به کشاورز ناراحتی برخی کشاورزان را به همراه داشته است.


پرداخت نشدن مطالبات کشاورزان

 
رضا قاسمی یکی از کشاورزان بخش ششتمد گفت: دولت به عنوان طرح حمایتی خرید زعفران از ما کشاورزان زعفران مان را خرید و تحویل تعاونی روستایی دادیم.

 او با بیان اینکه قرار شد نهایتاٌ بعد از 10 روز یا 2 هفته با کشاورزان تسویه انجام شود و یا لااقل درصدی از پول را پرداخت کنند، ادامه داد: در حال حاضر دو ماه است که بنده و خیلی کشاورزان دیگر زعفران‌مان را تحویل داده‌ایم و یک ریال به ما مبلغی پرداخت نشده است.
 
گلایه زعفران کاران از پولی که دولت به حسابشان واریز نکرد/حتی یک ریال از خرید تضمینی زعفران در جیب کشاورزان نرفت!
 یکی از کشاورزان بخش ششتمد گفت: من یک کشاورز ساده هستم که مخارج یک ساله زندگی‌ام از روی کشت و فروش زعفران است، امروز بدون هیچ دریافتی برای مخارج زندگی ام باید چکار کنم؟ 

قاسمی افزود: به هرکجا که مراجعه می‌کنم همه می‌گویند دولت ندارد بدهد و قول پیگیری می‌دهند، اما دریغ از حتی درصد کمی از پول. آیا شایسته است که در این وضعیت شرمنده خانواده باشیم، چون دولت پول کشاورز را ندارد که پرداخت کند؟

امرالله شمس رئیس اداره تعاون روستایی سبزوار گفت: 900 کیلوگرم زعفران در قالب طرح خرید حمایتی از کشاورزان شهرستان‌های سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب و داورزن در غرب خراسان رضوی خریداری شده است.

او با اشاره به استقبال خوب کشاورزان این منطقه از خرید حمایتی زعفران تصریح کرد: بخشی از مطالبات زعفران‌کاران پرداخت شده و مابقی نیز در مدت مشخص شده به حساب آنان واریز خواهد شد.

 رئیس اداره تعاون روستایی سبزوار گفت: خرید حمایتی محصول زعفران با چهار عنوان نگین، شبه نگین، پوشال درجه یک و پوشال معمولی سطح بندی شده و پس از آزمایش‌های کیفی هر کیلوگرم نگین زعفران به قیمت 105 میلیون ریال، شبه نگین به قیمت 95 میلیون ریال، پوشال درجه یک به قیمت 90 میلیون ریال و پوشال معمولی زعفران به قیمت 82 میلیون ریال از کشاورزان خریداری شد.


 26 درصد از مطالبات زعفران‌کاران پرداخت شد


علی‌ سبحانی‌فر سخنگوی فراکسیون تولید، فرآوری و صادرات زعفران مجلس شورای اسلامی گفت: 26 درصد از مطالبات زعفران‌کاران خراسان رضوی که تاکنون وجهی دریافت نکرده اند، پرداخت شد.
 
گلایه زعفران کاران از پولی که دولت به حسابشان واریز نکرد/حتی یک ریال از خرید تضمینی زعفران در جیب کشاورزان نرفت!

او تصریح کرد: با توجه به ابلاغیه صادره از سوی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، سامانه ساتراپ برای ثبت آمار و اطلاعات الباقی زعفران خریداری شده از تاریخ 15 بهمن باز شد که پس از ثبت آمار و اطلاعات در ساعت 17 جمعه به اتمام رسید.

سخنگوی فراکسیون تولید، فرآوری و صادرات زعفران مجلس شورای اسلامی گفت: حدود 69 کیلوگرم زعفران خالص به میزان تقریبی 642 میلیارد تومان از کشاورزان در کشور خریداری شده است.

سبحانی‌فر افزود: طبق مصوبه کارگروه خراسان رضوی مقرر شد که مبلغ 10 میلیارد تومان به زعفران‌کارانی که تاکنون وجهی دریافت نکرده اند، 26 درصد مطالبات آن‌ها در روز شنبه پرداخت شود.